Andulky (papoušci vlnkovaní) pocházejí z Austrálie. Říká se jim také australští vrabci. Jejich chov je nenáročný, zvládnou ho i začátečníci. Co je pro nového malého kamaráda potřeba připravit a zařídit, aby se mu u nás líbilo?
Jakou klec a vybavení?
Měla by být dostatečně velká, alespoň 60 x 120 centimetrů, výšky minimálně 100 centimetrů. Bydlení můžeme vybudovat i jako pokojovou voliéru. Do obydlí je vhodné přidat hezkou větev z ovocného stromu. Andulky po takových větvích rády šplhají, brousí o ně drápky a zobáčky. Dále je samozřejmě důležité krmítko a napáječka. Tato zařízení je podle rad chovatelů vhodné pořizovat z kovu a umisťovat je na mřížky. Na výsuvnou podlahu klece dáváme tenkou vrstvu z písku. Andulky písek používají k vylepšení trávení. Jako mnohým jiným ptáčkům jim pomáhá rozmělnit stravu. Také je vhodný z hlediska hygienického, pro manipulaci při úklidu. Andulky mají rády vodu. Přímo milují koupání a různé „cachtání“. Udělá jim velkou radost, když k vybavení jejich bytečku bude patřit taky vhodná vanička. Ptačí radovánky jim můžeme zpestřit různými hračkami, kterých je v obchodech opravdu velká nabídka. Stejně jako je tomu v případě krmení.
Kam ptačí byteček umístíme?
Klec nebo voliéru postavíme v bytě na místo, kde je čistý vzduch. Ne tam, kde by její osazenstvo dusily výpary z kuchyně nebo dokonce kouř z cigaret. Vhodné je umístění na zdi v blízkosti okna. Andulky rády pozorují, co se děje venku. Pozor na slunce! Světlo potřebují, ale netrápíme je přímým slunečním žárem.
Kolik ptáčků a kde je pořídíme?
Pro ptáčka nebo ptáčky vyrazíme k ověřenému chovateli nebo do specializovaného obchodu. Vybíráme s rozvahou, necháme si poradit od profesionálů. Protože andulky žijí ve volné přírodě v hejnech, mají rády společnost. Jsou družní. Ideální je tedy pořídíme – li si alespoň dva ptáčky. Pokud se rozhodneme pro jednoho, hodně se mu věnujeme, hrajeme si s ním a mluvíme na něj. Jinak by se cítil osamocen a byl by smutný!