Výrobci betonových plotů v Hradci Králové z tenkých desek nabízí na trhu poměrně pestrý výběr vzorků povrchů a barevných řešení, ale to není vše, na co byste měli spoléhat. V první řadě věnujte velkou pozornost vlastní intuici a důvtipu.
Fotomontáž – máte-li možnost před rozhodnutím, jaký plot si vybrat, provést důkladnější analýzu, neváhejte. Například formou přikládání fotografií oplocení v daných variantách k fotografiím vašeho domu či parcely. Je to ten nejlepší způsob, jak zjistit, zda se to či ono k sobě hodí, či nikoli. Zajímat vás budou především barevné soulady či kontrasty a chcete-li vsadit na jistotu, nesnažte se sladit odstín plotu s odstínem domovní fasády, aby byl pokud možno jednotný, obvykle se vám to nepovede. Naopak u kontrastních barev to vyjde většinou pokaždé. Dobře se k sobě hodí například červená s okrovou, žlutá a hnědou, šedá s hnědou nebo zelená s červenou či krémově bílou.
Šachovnice – tento nápad vypadá velmi zajímavě, můžete se o tom přesvědčit i na Internetu na některých fotkách. Prokládají se mezi sebou velmi kontrastní barvy, jako je třeba červená s krémově bílou, aby to napodobovalo šachovnicové pole. Docílí se tím výrazného optického vjemu, který neunikne pozornosti snad nikomu, a navíc se tím opticky anulují jednotlivé spáry mezi deskami, podobně, jako to bývá u takto navržené keramické dlažby.
Beton s dřevem – namísto šachovnice lze zvolit i toto řešení. Ponechá se pouze nízký přízemní betonový sokl a na něj se postupně pokládají jedna dřevěná lať za druhou, třeba mírně přes sebe se sklonem třiceti stupňů. Opět upozorňujeme, že je rozumnější volit barvy betonu a latí velmi odlišné, ve shodných odstínech by celá stavba vypadala spíše nudně a ponuře, a celé řešení by se vám v brzké době přestalo líbit. Zajímavě vypadá například krémový beton a dřevo napuštěné lazurou v barvě třešně.